Ապրիլի 15-ին խորհրդարանը «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում հյուրընկալեց Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքի Վարդգես Պետրոսյանի անվան դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուցիչներին:
Հյուրերին նիստերի դահլիճի օթյակում ջերմորեն ողջունեցին պատգամավորներն ու Կառավարության անդամները:
Հետեւելով օրենսդրի աշախատանքին՝ դպրոցականները հետաքրքրվեցին, թե  ինչպես են  ծնվում եւ կյանքի կոչվում օրենքները: Հարցերը պարզաբանեցին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Սերգեյ Մովսիսյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանն ու Համազասպ Դանիելյանը:
Հյուրերը եղան թանգարանում, որտեղ ծանոթացան ԱԺ պատմությանը: Իսկ գրադարանում  գրքի եւ էլեկտրոնային գրքի  դերակատարության մասին  խոսեց   երկար տարիներ այստեղ  իր ջանքերը ներդրած աշխատակցուհին:
Ձեւավորված ավանդույթի համաձայն երեխաները նկարվեցին պատգամավորների հետ: Դահլիճում  նկարվելիս մի քիչ երեխա էին դարձել նաեւ  պատգամավորները:
Աշակերտները շատ տպավորված էին այցով: Վրեժը, որը սովորոմ է 7-րդ դասարանում, այսօրվա այցից հետո որոշեց ընտրել այնպիսի մասնագիտություն, որով պիտանի կլինի մեր երկրին:
Ճանապարհն այսօր Ազգային ժողով էր բերել նաեւ Երեւանի Վալերի Բելինսկու անվան թիվ 38  դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուցիչներին: Նրանց հետ զրուցեցին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Արման Եղոյանն ու Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Պատգամավորները ներկայացրեցին ԱԺ կառուցվածքը եւ պատասխանեցին դպրոցականներին հետաքրքրող հարցերին:
Աշակերտներին ամենաշատն ուրախացրեց Արման Եղոյանի՝ տնային աշխատանքները դպրոցական պարտադիր ծրագրից հանելու գաղափարը:

National Assembly in the children’s eyes.
On April 15, the Parliament in the framework of the Open Lesson Programme hosted the pupils and the teachers of Vardges Petrosyan School in Ashtarak town of Aragatsotn Marz.
The deputies and the members of the Government warmly welcomed the guests in the box of the sitting hall.
Following the works of the legislative body, the schoolchildren were interested in how the laws are born and brought to life. The NA deputies of My Step Faction Sergey Movsisyan, Viktor Yengibaryan and Hamazasp Danielyan clarified the questions.
The guests were in the museum where they got acquainted with the NA history. The employee who made her efforts here for many years spoke about the role of a book and E-book (electronic book) in the library.
As a tradition, the children were photographed with the deputies. The deputies also became a little child being photographed in the hall.
The pupils were impressed with the visit. Vrezh who is in the 7th grade decided after today’s visit to choose such profession which will be useful for our country.
Today, the road also brought the pupils and the teachers of the Valeri Belinsky School N 38 in Yerevan to the National Assembly. The deputies of My Step Faction Arman Yeghoyan and Heriknaz Tigranyan talked with them.
The deputies presented the NA structure and answered to the questions of the schoolchildren in which they were interested in.
Arman Yeghoyan’s idea to remove homework from the compulsory school curriculum made the schoolchildren happy.